Kunst på kroen 

Heidi Vang udstiller på Nødebo Kro fra den 31/3, 2025.

Åbning af udstillingen mandag den 31/3 – 2025 kl. 16.30 – 17.30 på Kulturhuset Nødebo Kro

Titel : Lys i mørket

Med Heidi Vangs baggrund fra kunsthøjskole, studie i kunsthistorie på Københavns universitet og med min uddannelse som beklædningsformgiver og billedkunstlærer har kunsten altid været med hende.

Nu samarbejder hun med lokale kunstnere fra Roskilde og Holbæk om udviklingen af eget og hinandens formsprog og stilmæssige udtryk. Ideer er der mange af og deraf udspringer også lysten til mere. Udover maleriet udforsker Heidi Vang også keramik, strik, tryk og collage.

I denne udstilling er fokus på akrylmaleri.

Hendes udtryk vil jeg beskrive som abstrakt ekspressivt med et element af det figurative. Inspiration hentes altid fra naturen. I de udvalgte værker maler Heidi Vang med akrylmaling på plade eller lærred gerne kombineret med papir og oliekridt.

Hendes billeder er ofte en kommentar til, hvordan vi som mennesker vælger at være i verden. For øjeblikket er en trang opstået til at hylde håbet, glæden, drømme og forbundethed til hinanden og naturen som et modsvar til eller reaktion på polarisering og spænding i verdensbilledet. Hendes bøn og håb er: Åbn øjnene og se og mærk hinanden og verden. Se det smukke i det små. Fælles for alle værkerne er respekt og kærlighed til naturen. Lad os hylde glæden, lyset og det smukke ved at leve.

Heidi Vang har skruet op for farvepaletten og variation i teknik i håbet om at “lyse op i mørket.”

 
 Uden navn
 
 
 
Værk- og prisliste findes i salen på kroen
 
Kulturhuset – Nødebo Kro har nogle fantastiske lokaler hvor kunst præsenterer sig godt.  
Skriv til forkvinden for kunstudvalget Hanne Frederiksen hanne.frederiksen@mail.dk hvis du ønsker DIN kunst udstillet på Nødebo Kro. Kunstudvalget ser derefter på henvendelsen og kontakter dig.
Der er udstillet meget forskelligt kunst; malerier, tegninger, foto og collager. 
 
Kunstnerne har især været lokale, men også fra andre dele af Sjælland og så langt væk som Bornholm, har vi haft udstillere.
 
Billederne hænger på Kroen i et kvartal. Altså året er inddelt i 4 perioder.